„Je pro nás přirozené tvořit recepty, které jsou pro naše čtenáře výhodné nejen ekonomicky, ale i ekologicky, už nad tím ani nepřemýšlíme,“ říká šéfredaktorka magazínu Apetit Lucie Šilhová, která usedne do poroty projektu Taste Fake Meat.
Ještě nedávno byl pojem „vegetarián“, natož „vegan“, něčím, za co se člověk cítil jako černá ovce. Jak je to podle vás nyní a co v tom hraje roli?
Doby, kdy člověk raději neříkal, že nejí maso, aby se vyvaroval uštěpačných poznámek, jsou naštěstí skutečně už dávno pryč. Vegetariánství a další výživové směry dnes lidé berou jako součást normálního života. Zásluhu na tom mají jak vědecké poznatky o fungování lidského těla, tak stále se rozšiřující nabídka restaurací i běžných obchodů.
Mám pocit, že zprofanovaná slova jako „lokální a sezónní“ jsou něčím, co už se i v Česku stává samozřejmostí. Jak to vnímáte vy, i ve vztahu k zahraničí?
Lokální a sezónní zde bylo vždy, jen nyní se o tom pořád všude mluví. Ale když se podíváte do klasických kuchařek, jako například kniha receptů Marie Sandtnerové-Janků, vidíte, že se taky snaží vařit z toho, co bylo u nás právě k mání. Neexistovaly supermarkety, jen tržiště a zahrádky, takže se lokálně a sezónně vařilo přirozeně a nikdo to neřešil. Návrat ke kořenům – a to nejen v případě zeleniny – vítám. A zákazníci určitě také. Už je to několik let zpátky, co mi jeden šéfkuchař vyprávěl, že cestou do práce narazil na rozkvetlý bezinkový keř. Tak zastavil, natrhal květy a v poledne je podával hostům smažené jako položku na obědovém menu. Smažený květ kosmatice – tedy květ černého bezu – se u nás v minulosti připravoval velmi často, nasladko i naslano. V restauraci se po něm ten den jenom zaprášilo!
Stále více se společnost začíná dívat na jídlo jako celek ve smyslu jeho širokých souvislostí a dopadu na planetu. Co jsou podle vás ty nejklíčovější faktory?
Pokud bychom mluvili o klíčových faktorech z hlediska nejhorších dopadů, pak je to podle mého jednoznačně drancování přírodních zdrojů. Bereme si víc, než spotřebujeme. A v přírodě je to znát. Jezdím po světě za potápěním a za posledních deset let vidím, jak v mořích drasticky ubývají ryby. Tam, kde dřív bývalo živo, narazíte na pár kousků. Říká se, že třetina ulovených ryb vůbec nedoputuje na talíř. A to je pouze jeden z mnoha příkladů, jak necitlivě se chováme k planetě, která nám tak velkoryse dává obživu.
Redakce magazínu Apetit. Foto Apetit
Poslední dobou se stále více mluví o no-waste přístupech, kompostování a celkové udržitelnosti. Jaký je o tato témata zájem u čtenářů Apetitu a jak s tím v redakci pracujete?
Čtenáři se samozřejmě zajímají o vše, co souvisí s šetrností nejen při vaření, ale obecně. Našimi recepty se proto přirozeně prolíná snaha zpracovat vše do posledního stonku či kosti. Nenabízíme primárně recepty za pár korun, ale takové, které jsou výhodné nejen ekonomicky, ale i ekologicky. Vlastně už na to ani nemusíme myslet, protože nám to při tvorbě časopisu vyplývá zcela přirozeně.
Alternativy k živočišným produktům (nemléko, nemaso…) jsou čím dál tím běžnější. Nejen kvůli nárůstu vegetariánů, veganů, ale i intoleranci. Reflektujete to u vašich čtenářů, jak na to reagujete v obsahu a myslíte si, že se čísla budou dále navyšovat?
Myslím si, že čísla striktních vyznavačů různých výživových směrů nijak horentně neporostou. Ale lidé si budou čím dál tím víc vážit toho, co si vloží do úst, budou hledat a “vyzobávat” si to nejlepší z nabídky. A pokud najdou chutné a lahodné nemléko či nemaso, rádi si ho dají, protože vědí, že jejich organismus potřebuje hlavně kvalitní a pestrou stravu.
Apetit piknik s Adélou Gondíkovou. Foto Apetit
V rámci projektu Taste Fake Meat budete sedět v porotě a hodnotit top „fake meat“. Co pro vás bude zásadní pro rozhodování?
Chuť, složení, vůně a také dostupnost produktu na českém trhu a možnosti jeho využití v kuchyni.
Pamatujete si, kdy jste poprvé ochutnala „nemaso“ a „nemléko“ a máte nějaké své favority, které byste doporučila?
Favority nebudu jmenovat, ať si udělá každý svůj názor. Mimochodem, víte, že množství chuťových buněk máme každý trochu jiné? Může za to genetika. Je tedy zřejmé, že to, co chutná mně, byste vy třeba vůbec nejedla.
Lucie Šilhová
Celý život pracuje v ženských lifestylových magazínech, nyní jako šéfredaktorka Apetitu. Před tím vedla časopis Ona Dnes a také magazín o zdravém životním stylu Puls. Napsala čtyři knihy, dvě beletristické, jednu populárně naučnou a naposledy knižní rozhovor s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, jenž vyjde v září. Časopis Apetit nabízí originální recepty, seznamuje čtenáře s novinkami ze světa gastronomie a učí je, že jídlo nemusí být povinnost, ale krásné hobby a životní styl. Magazín vyniká vysokou kvalitou fotek, redakce je vybavena profesionální kuchyní a testujícími kuchaři se – kromě redaktorek – pravidelně stávají také vybraní čtenáři.