„Na obalech rýSů máme bullshitfree,“ říká Ondřej Chabera, který před čtyřmi roky založil projekt Kytky k sežrání, kde hrají hlavní roli rostlinné alternativy sýrů – rýsy. Ty vyrábí převážně z kešu ořechů, mandlí a rýže. Ochutnáte je také v rámci akce Taste Fake Milk.
Kdy a jak vznikla myšlenka na váš projekt Kytky k sežrání a proč se tak jmenuje?
Projekt jako takový vznikl před osmi lety v Kanadě, kde jsem kešu sýry prodával na farmářských trzích a dodával je do obchodu s veganským občerstvením. V Kanadě to bylo pod značkou „slim feast“, což bylo myšleno jako narážka na zdravou stravu a zároveň dobré jídlo. Kytky s sežrání jsou v podstatě shrnutím veganské stravy jako takové. Jsme vegani a jíme kytky.
Vyrábíte rostlinné alternativy sýrů, které nazýváte „rýS“. Jaké je tedy vaše rýSové portfolio, které rýsy jsou nejoblíbenější a proč?
Rýsy jsou převážně vyráběny z kešu ořechů, ale snažíme se používat i jiné hlavní suroviny jako například madle a rýži. Rád bych zůstal u surovin, které člověk zná a běžně se s nimi setkává. Proto se vyvarováváme barvivům, aromatům, konzervantům a jiným surovinám, které jsou dnes bohužel běžně v potravinářském průmyslu používány. Což reflektujeme i na našich obalech pod #bullshitfree.
Co se oblíbenosti týče, tak na plné čáře vyhrává přírodní kešu rýS, který je k dostání ve všech našich „výdejnách“ a na Rohlíku. Za zmínku stojí prouzený kešu rýS, který je v těsném závěsu. Že vedou je dáno tím, že jsou super jako „natierky“ na chléb, ale i do vaření. Třeba takové halušky s uzeným rýsem baví i nevegany. Dále nabízíme alternativu k tvrdým sýrům, která se jmenuje Rizz rýS. Jak už u něj název napovídá, tak jeho základem je právě rýže. Je skvělý k vínu, na rýSová prkénka a nebo nakrájený do salátů. Tento rok jsem se zaměřil na mandle a zařadil mandlovou „ricottu“ a pečenou mandlovou Phetu s bylinkami. Ricottu bych doporučil zkusit v kombinaci s naším mrkvovým loxem, který je alternativou uzeného lososa a v této kombinaci je to neskutečná dobrota.
Jak se podle vás mění pohled Čechů na rostlinné alternativy a jaké jsou nejčastější předsudky?
Já to hodnotím tak, že dnes je na trhu úžasné množství surovin a pochutin, které jsou k dostání. Porovnávám to s obdobím před šestnácti lety, kdy jsem odjížděl do zahraničí a kdy pomalu jediná veganská záležitost k dostání v Česku bylo tofu, sojové granuláty a pár pomazánek. Nyní si lidé mohou vybírat a objevovat ty alternativy, které jim vyhovují nejvíce. Ať už po stránce složení, chuti či možnostmi použití. Pro některé lidi je podle mého názoru, stále důležitá i volba firmy, která za výrobkem stojí. Nejsem zastáncem kompletního přechodu na alternativy, ale spíše mě baví zařazovat rozumné množství do jídelníčku a podporovat lokální výrobce, kteří jsou už dnes i naši známí a kamarádi.
Foto: @alohaburnframes
Proč by si podle vás měl člověk, který má intoleranci na laktózu koupit raději rostlinnou alternativu sýru než bezlaktózový sýr?
Protože se celkově bude jednat o eticky zajímavější alternativu s menším enviromentálním dopadem. A také mě víc baví „dojit“ kešu a mandle.
Budete součástí akce Taste Fake MILK v Černé labuti. Na co se tam pod vaší taktovkou můžeme těšit?
Těšit se můžete především na celou paletu našich produktů – těch, co jsme zmínili výše, ale i dalších. Nechte se překvapit! Pak se můžete těšit také na nás (úsměv)! My se těšíme moc, protože nám chybí pravidelné trhy a setkávání se. Za poslední dva roky jsme byli asi jen na čtyřech akcích, což nás dost mrzí. Nejlepší zpětnou vazbu k novinkám totiž dostáváme právě od návštěvníků takových akcí, ať už jim naše produkty chutnají nebo je na nich potřeba ještě pracovat.